Kobiety w życiu van Gogha

Kobiety w życiu van Gogha

Users

Niespełniona namiętność, poszukiwanie miłości, rozczarowania i druzgocące porażki uczuciowe, obłęd i zbawcza potęga geniuszu – poruszający portret artysty przedstawiający Vincenta van Gogha oraz jego twórczość w nowy, odważny sposób.

Nieczuła prostytutka imieniem Sien, nieśmiała Margot Begemann, owdowiała kuzynka Kee, siedemnastoletnia wieśniaczka Stien de Groot – im wszystkim Vincent van Gogh wyznawał miłość. W żadnej z nich nie znalazł jednak żony, z żadną nie połączyła go emocjonalna więź, jaką sobie wyobraził i której żarliwie pragnął. Wyrażał swą miłosną tęsknotę w korespondencji – nie tylko w słynnych listach do brata Theo, lecz także w pisanych z głębi serca słowach do matki, siostry Wil oraz oddanej mu bratowej Johanny – tę tęsknotę Derek Fell relacjonuje w niezwykłej biografii. Koncentrując się na listach van Gogha do stale obecnych w jego życiu kobiet, analizuje życie wewnętrzne artysty i w przejmujący sposób dokumentuje pogarszanie się jego stanu emocjonalnego i wtreszcie utratę zdrowia psychicznego.Vincent pisał o nadziei, jaką pokładał w ukochanych kobietach, oraz o druzgocących rozczarowaniach, jakie były nieuchronnym następstwem tych zauroczeń. Faktycznie, ciosy wymierzone w psychikę artysty – takie jak dramatyczna rozmowa z ojcem ukochanej Kee, podczas której Vincent włożył dłoń w płomień lampy – ustawicznie osłabiały jego poczucie własnej wartości i prowadziły do psychicznego załamania, a w następstwie targnięcia się na własne życie. Dzięki uważnej analizie i wnikliwej interpretacji korespondencji malarza z bliskimi mu osobami Fell objaśnia pasje, które kierowały talentem van Gogha i jednocześnie dręczyły jego serce. Biograf rzuca również nowe światło na okoliczności burzliwej przyjaźni z Gauginem, która doprowadziła Vincenta do owego desperackiego kroku, jakim było obcięcie sobie ucha. Tło opowieści stanowi bujne życie cyganerii Montmartru, zacisze bajecznego Arles oraz dramatyczna izolacja za murami szpitala psychiatrycznego St. Paul.

Derek Fell ur. w 1939 r. w Anglii, wyemigrował do USA; mieszka na historycznej Cedaridge Farm w Pensylwanii. Jest historykiem sztuki i fotografem natury (opublikował swoje zdjęcia w ponad 100 książkach i kalendarzach). Te dwie pasje znalazły odbicie w serii książek jego autorstwa, m. in.: Renoir’s Garden, The Impressionist Garden, Secrets of Monet’s Garden, Van Gogh’s Gardens, Cezanne’s Garden, sprzedanych w nakładzie ponad dwa miliony egzemplarzy. Był konsultantem ds. architektury zieleni w Białym Domu, prowadził wykłady na temat malarzy impresjonistów w Instytucie Smithsona, Fundacji Barnesa oraz Muzeum Sztuki w Filadelfii, jest stałym współpracownikiem „Architectural Digest”.

2 Komentarze

  1. Fajna książka, ale w rozdziale III str. 55 obraz Jedzących kartofle jest odwrócony.
    Zadziwiające ,bo na str. 62-63 jest dokładny opis widocznych postaci, a przecież “pogrążona w smutku kobieta” siedzi w oryginalne po stronie prawej. Coś ktoś chyba przegapił.

    • W tzw. wydawnictwie Twojego Stylu stale ktoś coś przegapia. Najwięksi niechluje edytorscy w Polsce, najgorsi tłumacze. Brak korekty sprawia, że książki roją się od błędów ortograficznych!
      Odwrócenie obrazu jako problem? Dla nich raczej niedostrzegalne, jako dla osób bez osadzenia w kulturze. Skąd mają wiedzieć jak wyglądają obrazy?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>