„Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett

„Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett

„Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett jest historią małej dziewczynki, Mary Lennox, która po tragicznej śmierci rodziców trafia pod opiekę dalekiego krewnego. Dziewczynka urodzona w Indiach, rozpieszczona, zaniedbana przez rodziców, opływająca w luksusach trafia do zimnego, angielskiego zamku, w którym nikt nie przejmuje się jej humorami i kapryszeniem.

Jej wuj, Archibald Craven, nie przebywa w swej posiadłości, podróżując po Europie. Dziewczynka jest więc pozostawiona sama sobie. Jedynym tajemniczy-ogrodjej towarzystwem jest młodziutka służąca Marta, która pochodząc z wielodzietnej rodziny, doskonale wie, czego potrzebuje dziecko. Z braku znanych Mary rozrywek z Indii, mała bohaterka zaczyna interesować się naturą. Dużo czasu spędza więc na dworze, zwiedzając starą i ogromną posiadłość. Właśnie podczas takich włóczęg znajduje opuszczony, zaniedbany, odgrodzony wielkim murem i zamknięty solidną bramą, tajemniczy ogród. Zainteresowana jego tajemnicą, postanawia uczynić go swoim azylem. Jak się później okazuje, stary dom także skrywa pewną tajemnicę. Oto zamieszkuje go chorowity, hipochondryczny i rozkapryszony syn wuja Cravena, Colin. Chłopiec uważany jest przez dorosłych za niemalże umierającego, więc nikt nie chce się sprzeciwić jego prośbom i kaprysom. Na początku Mary nie wie, kto w nocy krzyczy, jednak udaje się jej i tą tajemnicę wyjaśnić.
Książka jest obecnie obowiązkową lekturą szkolną, co niezmiernie cieszy. Uznana za najlepszy utwór autorki, „Tajemniczy ogród” to nie tylko opowieść o przyjaźni i odradzaniu się więzi rodzinnych, ale także o wielkiej sile przyrody. Zdaje się, że to dzięki niej małej Mary udaje się poskromić swoje humory i nieuprzejmości względem innych. Dziewczynka uczy się delikatności i łagodności oraz dobrych manier. W książce pojawia się także kilkoro bohaterów, którzy jeszcze mocniej wpływają na jakże pozytywny efekt działania natury. To milczący ogrodnik Ben Weatherstaff oraz młodszy brat Marty, Dick Sowerby stają się jej przyjaciółmi. Ogrodnik wtajemniczony w „spisek” Mary, polegający na przywróceniu życia w tajemniczym ogrodzie, zaczyna być bardziej przystępny towarzysko, a Dick ratując ranne zwierzęta, uczy Mary mary-lennoxszacunku do istot żywych.
Z książki aż bucha kult siły natury, jej zbawienny wpływ na życie i zdrowie ludzkie. Autorka jakby chciała zachęcić do częstego i bezpośredniego kontaktu z przyrodą, pokazując jednocześnie jak bardzo człowiek jest z nią związany.
Książka była wielokrotnie ekranizowana i adaptowana. Na jej podstawie powstały także liczne seriale. Między innymi słynna polska reżyserka zabrała się za ekranizację powieści, która zadebiutowała na ekranach kin w 1993 roku. Rok później powstał serial animowany opowiadający właśnie historię Mary Lennox.
Książka jest obowiązkową pozycją nie tylko w szkole, ale także w biblioteczce każdego dziecka. Jest ciepła i mądra, a jej happy ending daje wspaniałą lekcję znaczenia więzi rodzinnych oraz miłości i szczerości względem siebie i najbliższych.

Jeden komentarz

  1. Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>