Głośniej! Rozmowy z pisarkami

Głośniej! Rozmowy z pisarkami

Głośniej! Rozmowy z pisarkami to książka zawierająca serię wywiadów z dziesięcioma kobietami-ikonami polskiej literatury, kultury, sztuki i obyczajowości. Wspólną płaszczyzną prezentowanych rozmów jest ich silne nacechowanie osobiste – pisarki opowiadają o swoim borykaniu się z codziennością, o feminizmie “od kuchni”, o dylematach kobiecości w dobie ponowoczesności. Jednak przede wszystkim Głośniej! jest książką skupiającą w sobie liczne wątpliwości, spory, trudne pytania oraz próby odpowiedzi dotyczące tego, jak wygląda kobiece pisarstwo w dzisiejszej Polsce. Diagnoza wyłania się w trakcie lektury, wywiady pozostają we wzajemnym stosunku komplementarności i – dzięki temu, że zostały zebrane w jednej książce – wchodzą ze sobą w dialog.

Kazimiera Szczuka, Agneta Pleijel, Dubravka Ugresic, Ewa Kuryluk, Irena Karpa, Grażyna Plebanek, Marlene Streeruwitz, Renata Šerelyte, Michalina Witkowska, Dorota Masłowska to silnie osadzone w polskiej kulturze, niewymagające rekomendacji nazwiska. Wszystkie panie są bohaterkami Głośniej! I wszystkie głośno mówią o sobie.

Kiedy opisuje się doświadczenie mężczyzny, opisuje się doświadczenie uniwersalne. Mężczyzna – to człowiek: a man, l’homme. Kiedy opisuje się doświadczenie kobiece, znajdujemy się nagle w gettcie konwencji, serii: pod spódnicą, w torebce. Nie jesteśmy traktowane poważnie, jesteśmy marginalizowane. Zaprosiłyśmy do rozmowy kobiety – pisarki, które walczą z takim stanem rzeczy. Z Dubravką Ugresic, Kazimierą Szczuką, Ewą Kuryluk, Marlene Streeruwitz rozmawiamy m. in. o ich drogach artystycznych, podnoszeniu doświadczenia kobiecego do godności, sztuce życia i dziewczyńskich przyjemnościach.

Agnieszka Drotkiewicz, Anna Dziewit
Anna Dziewit, ur. 1981, absolwentka politologii, dziennikarka współpracuje m.in. z Gazetą Wyborczą, Polityką, Metropolem; recenzentka Nowych Książek, redaktorka magazynu literackiego Lampa, wokalistka zespołu AndyAgnieszka Drotkiewicz, ur. 1981, absolwentka Stosunków Międzykulturowych, pisarka, autorka “Paris London Dachau” oraz “dla mnie to samo”, dziennikarka, stale współpracuje z magazynem Lampa, oraz m.in. z Nowymi Książkami, Gazetą Wyborczą, Krytyką Polityczną.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>