Listy z Gwatemali do matki

Listy z Gwatemali do matki

Wstępem opatrzył Włodzimierz Odojewski

Oszałamiające bogactwo myśli poruszających wyobraźnię, świetna stylistyka, celna argumentacja, nagromadzenie złóż przeżyć, doświadczeń i obserwacji, które by starczyły na dalszych parę tomów prozy, oto wrażenie, jakie zostawiają po sobie jego pośmiertne książki. I żal, że śmierć nie pozwoliła autorowi na wykonanie jego ambitnych zamierzeń, być może, pozbawiając nas literackiego nazwiska na miarę nowego Conrada. W każdym razie ukazujące się teraz nieznane dotychczas listy Bobkowskiego zapowiadają drugą – czy może nazwać to należałoby nieco inaczej – nową jego młodością.

Ze wstępu Włodzimierza Odojewskiego

Andrzej Bobkowski (ur. 27 października 1913 w Wiener Neustadt w Austrii, zm. 26 czerwca 1961 w mieście Gwatemala w Gwatemali) – syn Henryka Bobkowskiego- wykładowcy Cesarsko-Królewskiej Akademii Wojskowej w Wiedniu. Jego matka – Stanisława z Malinowskich – pochodziła z Wileńszczyzny. Andrzej Bobkowski to jeden z najsłynniejszych prozaików i eseistów, autor słynnych „Szkiców piórkiem”. W swojej twórczości krytykował kolektywizm, był gorącym orędownikiem indywidualizmu i szerokiej autonomii jednostki. Tak o Bobkowskim mówił Tymon Terlecki: „Było w Bobkowskim właściwie dwóch pisarzy: ten, który występował publicznie i poufny epistolograf. Należał do już nielicznych przedstawicieli pięknej sztuki pisania listów, która jest tym bardziej sztuką, im mniej chce nią być. W drugim tomie “Szkiców piórkiem” jest zapiska o epistolografii: “Nie lubię pisać listów, bo nigdy nie potrafię pisać w skrócie”. Ta wrodzona skłonność, może i osamotnienie, może również prozaiczny tryb życia sprawiały, że pisał listy-lawiny, listy-eksplozje, reakcje łańcuchowe, niewymuszone i niepozowane, a świetne literacko.”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>