Wyspa Ocalenia

Wyspa Ocalenia

Users

Powieść powstała w 1950 r., miała swoją pierwszą, fragmentaryczną publikację w odcinku radiowym. W 1951 r. została nagrodzona przez Komisję Młodzieżową Związku Literatów Polskich nagrodą im. Tadeusza Borowskiego. Do wydania powieści w formie książki jednak nie doszło z przyczyn politycznych. Książka przeleżała u mnie ponad 10 lat, powracałem do niej jednak od czasu do czasu; nadałem jej trochę inny rytm stylistyczny, skróciłem ją. W bardziej sprzyjających okolicznościach politycznych w początku lat 60. złożyłem ją w ,,Czytelniku”, została przyjęta do publikacji, wiele z niej jednak fragmentów usunęła cenzura i książka wreszcie ukazała się w 1964 r. “Wyspa Ocalenia” w wersji sprzed zabiegów cenzury (już kiedy znalazłem się na emigracji) została opublikowana na przełomie lat 1972/1973 w odcinkach w nowojorskim “Nowym Dzienniku”. Tenże właśnie maszynopis posłużył mi za podstawę obecnego wydania, jednak przed oddaniem go w ręce wydawcy przejrzałem raz jeszcze i dokonałem kilkudziesięciu poprawek stylistycznych.

(Włodzimierz Odojewski)

Na podstawie tej książki Jan Jakub Kolski, twórca Jasminum, napisał scenariusz do filmu Wenecja, który będzie kolejnym realizowanym przez niego projektem.

Trzy opowiadania z tej książki zostały wybrane, przetłumaczone przez niemieckiego wydawcę i opatrzone tytułem Lato w Wenecji. Zbiór został nominowany do niemieckiej Nagrody Literatury Współczesnej, która zostanie przyznana w trakcie targów we Frankfurcie. Książka została bardzo dobrze przyjęta na rynku niemieckim.

Pragniemy Państwu przypomnieć, iż Włodzimierz Odojewski jest autorem wstępu do pierwszego wydania listów Andrzeja Bobkowskiego z Gwatemali do matki oraz że w przygotowaniu kolejne wznowienie jego dzieła, tym razem: Jedźmy, wracajmy

2 Komentarze

  1. Czytałam przed filmem, świetna lektura, polecam każdemu.

  2. Nie wiedziałem że powieść doczekała się ekranizacji …

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>