Anioły i demony

Anioły i demony

Książka będąca przebojem na rynku amerykańskim, została również z wielkim entuzjazmem przyjęta w Polsce. Autor Don Brown, do pewnego momentu nikomu nieznany wykładowca literatury angielskie, zasłyną takimi książkami jak „Deception point” czy „Cyfrowa Twierdza”. Jednak największy rozgłos przyniosła mu powieść „Kod Leonarda Da Vinci”, która utrzymywała się przez ponad trzy miesiące na pierwszych miejscach amerykańskich list przebojów, a sam autor został okrzyknięty najlepszych twórcą literatury sensacyjnej.
Anioły i Demony 1O czym możemy się dowiedzieć w „Aniołach i demonach”? Głównym bohaterem jest historyk, wykładowca na Harvardzie, specjalista od symboli – Robert Langdon. Zostaje on wezwany do centrum badań jądrowych CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) położonego na północno-zachodnich przedmieściach Genewy, na granicy Szwajcarii i Francji. Zostaje on poproszony o zidentyfikowanie zagadkowych wzorów, które zostały wypalone na ciele zamordowanego fizyka. Okazuje się, iż te wzory to nic innego jak symbolika używana przez tajemnicze bractwo iluminatów. Iluminaci to potężna organizacja, do której należały największe umysły Europy, takie jak Galileusz, dodatkowo dowiadujemy się, że bractwo to nie istnieje już od ponad 400 lat. Już mamy pewność, bractwo nie tylko nadal istnieje, ale dodatkowo skradło z CERN pojemnik z antymaterią, której jeden gram posiada siłę równą bombie atomowej, zrzuconej na Hiroszimę. Substancja zostaje ukryta gdzieś w Watykanie, a jeżeli nie wróci w ciągu doby na swoje miejsce – eksploduje. W tym samym czasie w Świętym Mieście rozpoczyna się konklawe, mające wyłonić nowego papieża. Działania bractwa mogą doprowadzić nie tylko do zniszczenia budynków, archiwów watykańskich i majątku Kościoła, ale także do śmierci najważniejszych przedstawicieli duchowieństwa i tysięcy wiernych zgromadzonych w Watykanie, w celu ujrzenia nowego papieża. Robert wraz z Vittorią Vetra, córką zamordowanego fizyka, wyruszają do Rzymu aby odnaleźć antymaterię i powstrzymać iluminatów.
Zaletami książki są zaskakujące zwroty akcji, ciekawe dialogi, które nie zanudzają, ale także genialne opisy samego miasta i interesujące informacje z dziedzin nauki i sztuki. Dowiemy się również o kilku tajemnicach rzymskiego miasta, jednym zdaniem, przy tej książce nie da się zasnąć. Minusem będzie to, że jeżeli czytaliście już „Kod Leonarda Da Vinci”, to zauważycie, że i ta książka została napisana w podobny sposób – tajemnicze morderstwo, zagrożenie życia, sztuka, informacje, zagadka, ofiary, zwrot akcji i na końcu uratowanie świata. Niektórych czytelników, w szczególności szukających mocnych wrażeń, może zniechęcić to, iż mimo, że mamy tutaj doskonałe opisu sztuki, czasami powieść zamienia się w encyklopedię.
Mimo powyższych wad, książkę warto przeczyta. Jest to interesujący thriller, który umili nam nudne wieczory. Wartka akcja nie pozwala na nudę, a po książkę mogą sięgnąć zarówno miłośnicy teorii spiskowych, łamigłówek i zagadek, jak i miłośnicy wartkich akcji, niespodziewanych zwrotów i drobnych miłostek. Anioły i demony zostały zekranizowane w 2009 roku w reżyserii Rona Howarda, a główną rolę zagrał wspaniały aktor – Tom Hanks. Jeżeli jeszcze nie oglądaliście filmu, szczerze polecam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>