Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalony kobiet.

Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalony kobiet.

Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalony kobiet to książka nie dla wszystkich, jednak wszyscy powinni ją przeczytać. Niezwykle poruszająca historia kobiet, które wszelkie nieszczęścia związane z obozem zagłady widziały naocznie. Auschwitz było piekłem na ziemi, piekłem które trudno było przeżyć zwłaszcza kobietom, jednak zdarzały się takie przypadki – przypadki, o których możemy przeczytać w książce autorstwa Sylwii Winnik.

Oświęcim„Apele zawsze były pełne grozy. Nigdy nie było wiadomo, co może się wydarzyć, a mogło stać się dosłownie wszystko. Przed blokami dorosłych bito i rozstrzeliwano ludzi. Wśród dzieci przemocy było znacznie mniej, co nie znaczy, że nie było się czego bać. Z niechęcią wspominam dzień, w którym na naszym apelu jeden z esesmanów wywołał mój numer jako pierwszy. Skamieniałam. Przypomniały mi się od razu słowa mamy o dziesiątkach, które są wysyłane na pewną śmierć”. Takie relacje dzisiaj może nie robią na czytelniku ogromnego wrażenia, należy jednak pamiętać, że te wydarzenia odbyły się w rzeczywistości. Przeżywały je prawdziwi ludzie, bardzo często również dzieci. Właśnie o takich wydarzeniach pisze Sylwia Winnik. Książkę odkrywamy w trzech częściach. Pierwsza jest swego rodzaju wstępem, w którym poznajemy historię powstania obozu zagłady Oświęcim – Brzezinka. Tutaj poznajemy również nasze bohaterki. W drugiej części znajdziemy klu tego o czym jest ta książka. Znajdziemy tutaj opowieści dwunastu kobiet, które nie tylko przeżyły Auschwitz, ale również kolejne obozy w Lipsku, Berlinie czy Matchausen. Każda z bohaterek opisuje fragmenty swojego życia, również tego sprzed obozu, ale i po wyzwoleniu. Przerażającym jest to, iż niektóre z bohaterek przebywając w obozie były jeszcze dziećmi. W ostatniej części znajdziemy podsumowanie, które jest swego rodzaju refleksją samej autorki na temat naszego obecnego życia w zestawieniu z tym co było ważne dla bohaterek jej książki.

Auschwitz-BirkenauKsiążka porywa serca. Bohaterki są nie tylko autentyczne, ale historie przez nie opowiadane nieraz wyciskają łzy z oczu. Aż trudne jest do uwierzenia to, iż ludzie ludziom zgotowali ten los. A jednak. Dlatego tak bardzo ważnym jest przekazywanie tych informacji przez świadków tej historii. Oni kiedyś odejdą, a książki pozostaną dając obraz przyszłym pokoleniom. Książka wydawać by się mogło jest taka sama jak inne. Jednak jej prostota w połączeniu ze zdjęciami z prywatnych archiwów bohaterek jest kompletna i wyróżnia ją na tle innych. Autorka w niezwykły sposób opisała niezwykłe wydarzenia. Temat był trudny, jednak sprostała jemu jak doświadczona pisarka, a był to jej debiut. Książkę polecam wszystkim, nie tylko osobom interesującym się historią. Must read dla każdego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>