Fight Club – Chuck Palahniuk

Fight Club – Chuck Palahniuk

Podziemny krąg to pozycja godna polecenia. Jest to pierwsza opublikowana i najbardziej znana pozycja książkowa autorstwa Chucka Palahniuka. Narratorem w książce jest nieznany mężczyzna, który opowiada nam o tym jak pewne wydarzenia zmieniły jego życie w sposób dość diametralny.

fight_clubNasz bohater jest pracownikiem firmy motoryzacyjnej zajmując się skargami oraz odszkodowaniami. Jest samotnikiem, mieszkającym w dużym apartamencie. Jego życie skupia się na pracy i kupowaniu mebli z Ikei. Każdy element mieszkania jest niemalże idealnie dopasowany do wnętrza jego mieszkania. Jego praca zmusza go do częstych wyjazdów służbowych i to do różnych stref czasowych, co z czasem powoduje u naszego bohatera bezsenność. Lekarz doradza mu by w walce z bezsennością pomógł sobie chodząc na spotkania grup wsparcia dla osób śmiertelnie chorych. Zgodnie z radą lekarza udaje się na jedno z takich spotkań wsłuchując zwierzeń poznanych tam osób. Po takim spotkaniu udaje mu się zasnąć. Wkrótce zaczyna chodzić jeszcze na inne grupy wsparcia – chorych na gruźlicę, chorych na raka jąder czy mających pasożyty w mózgu. Takie spotkania mu pomagają i czuje się po nich dużo lepiej. Z czasem poznaje niejakiego Tylera Durdena, który imponuje mu swoją osobowością i pewnością siebie. Na jednym ze spotkań poznaje również kobietę o imieniu Marla. Jest ona dla niego nieco irytująca, ponieważ chodzi ona na grupy wsparcia mimo, iż nic jej nie dolega. Po jednym z takich spotkań wracając do domu dowiaduje się, iż całe jego mieszkanie spłonęło. Ten niewiele myśląc dzwoni do poznanego wcześniej Tylera, który proponuje mu zamieszkanie u niego. Z czasem obaj panowie zakładają klub walki, który dla naszego głównego bohatera jest pewnego rodzaju terapią.

fight_club_filmCzytając książkę można stwierdzić, iż auto ma specjalistyczny styl pisarski dość mocno charakterystyczny. Można go określić jako nieprzeciętny, niepowtarzalny. Narracja jest dość specyficzna, a całość czyta się z wielkim zafascynowaniem i ciekawością. Autor często krytykuje problemy społeczne czy gospodarcze, nie brak również w książce cynicznego humoru. Język za to jest dość prosty, a zadania są krótkie bez niepotrzebnych ubarwień. Powtórzenia oraz urwania myśli głównego bohatera przypominają ustną relację co ułatwia odbiór całości tekstu i nadaje mu niezwykłego realizmu. Książkę czyta się szybko i łatwo. Ciekawa pozycja, która spodoba się większości. Na podstawie książki powstał również film, w którym główne role zagrali Brad Pitt, Edward Norton oraz Helena Bonham Carter. Obie pozycje – książkowa i filmowa są godne polecenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>