Kolekcja nietypowych zdarzeń – Tom Hanks

Kolekcja nietypowych zdarzeń – Tom Hanks

Tom Hanks to postać nietuzinkowa. Większości osób znany jest oczywiście jako aktor, który grał w takich produkcjach kinowych jak Filadelfia, Forrest Gump, Appolo 13, Zielona Mila, Szeregowiec Ryan, Kod da Vinci, czy serialu telewizyjnym kompania braci. Jest niezwykle utalentowanym aktorem i na pewno należy do osób, które przejdą do historii kina niezapomniane.

Forrst-GumpCzemu piszemy o Hanksie? Otóż niedawno wyszła debiutancka książka aktora, która składa się na zbiór zabawnych, ale także dających do myślenia opowiadań. Tom sprawdził się jako aktor, scenarzysta oraz reżyser – czy w roli pisarza będzie równie dobry? Jak pisze wydawca: „Pokochaliście go jako Forresta Gumpa, teraz pokochacie jako pisarza”. Myślę, że są to trafne słowa, ale od początku. Już pierwsze opowiadanie rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące tego czy Hanks poradzi sobie jako autor książek. Wszystkich rozdziałów, a zarazem historii jest dokładnie siedemnaście. Każda z nich jest inna, całkiem niezwiązana z pozostałymi. Może nie za wszystkie można by przyznać literacką Nagrodę Nobla, jednak część z nich jest niezwykła, magiczna, melancholijna, poruszająca i zabawna. Szczególnie zapadła mi w pamięci opowieść pod tytułem: „Nota o aktorach”. Jest niesamowita, zapadająca w pamięć i wręcz chce się do niej powtórnie wrócić. Bohaterowie książki to postaci wyraziste, barwne, nie są powielanym schematem, dające się polubić, jednak dalej będące blisko nas, ze względu na to, ze zwyczajne, jednak z tą nutką niecodzienności. Hanks przedstawia swoich bohaterów w taki sposób, że poznajemy ich doświadczenia, marzenia, niekiedy niespełnione.

Tom-HanksJak wygląda styl pisania wybitnego aktora? Jest on różny. Niektóre zaliczymy do klasycznych opowiadań, jeszcze inne to felietony w stylu dziennikarskim, a niektóre jeszcze przybierają formę scenariusza filmowego. To oznacza, że albo się nie da zdefiniować stylu autora bo szuka ona własnego, albo jest to zabieg celowy, który tylko pokazuje, że Hanks odwalił tutaj kawał dobrej roboty. Jak pisałem opowiadania są różne od siebie, jednak jest jeden wspólny mianownik. Bardzo często w treści większości z nich możemy przeczytać o… maszynie do pisania, która podobnie jak bohaterowie jest za każdym razem inna. Opowiadania budują również fajny klimat, taki który z jednej strony skłoni, nas czytelników, do refleksji z drugiej rozśmieszy do łez. Sama książka jest tak napisana, że nie będziemy się mogli od niej oderwać, jednak warto jest ją dawkować, z jednego powodu. Warto do niej wrócić, warto ją przeczytać, warto mieć ją pod ręką. Dlaczego? Ponieważ Tom Hanks jest doskonałym obserwatorem, a do tego przygotował się do każdego opowiadania. Można rzec, że swój profesjonalizm aktorski przelał na papier. Moja ocena debiutu literackiego Hanksa, na pewno jest podyktowana niezwykła sympatią to samego aktora, jednak osoby które sięgną po książkę, nie będą mogły czuć się zawiedzione. Pozycja warta uwagi, warta przeczytania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>