Kwiat Pustyni

Kwiat Pustyni

Kwiat Pustyni … historia pięknej, młodej somalijskiej kobiety, która po cierpieniach związanych z tradycjami plemiennymi stała się światowej sławy top modelką.

Historię Waris Dirie napisało samo życie przedstawiające okropny rytuał, którego bohaterka została poddana w wieku pięciu lat.
Jako mała dziewczynka obrzezana została przez znachorkę przy pomocy żyletki, gdzie pozbawiono ją narządów rodnych. Według wierzeń miejscowej ludności świadczą one o nieczystości dziewczynek. Rytuał ten ma służyć temu by kobiety w czasie nocy poślubnej oddały się jedynie mężowi, który rozcina nożem szwy zakładane przy obrzezaniu.
Po okropnych doświadczeniach i bólu, związanych z rytuałem, w wieku 13 lat ojciec Waris chce wydać ją na czwartą żonę sześćdziesięcioletniego starca. Popycha to dziewczynkę do ucieczki przez pustynię do dalekiego Mogadiszu, gdzie żyje rodzina jej matki. Ta by uchronić dziewczynę, wysyła ją do krewnych do pracy w somalijskiej ambasadzie w Londynie. To właśnie tam rozpoczyna się jej nowe życie, kiedy zostaje odkryta przez jednego z ważniejszych w świecie mody fotografów Terence’a Donovana, otwiera się jej droga do światowej kariery.
Książka opisuje próbę odnalezienia swojego miejsca w życiu skrzywdzonej przez najbliższych kobietę. Przez zdobytą już pozycję zawodowa w 1997r udziela wywiadu do Marie Claire, opowiadając o swoich tragicznych przeżyciach i stając się w tym samym roku ambasadorem ONZ. Rozpoczyna także walkę o zniesienie rytuału obrzezania kobiet w krajach trzeciego świata.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>