Moi wielcy artyści

Moi wielcy artyści

Moi wielcy artyści autorstwa Zygmunta Jagodzińskiego to publikacja niszowa. Skierowana raczej do wąskiej grupy odbiorców. Jest to jednak publikacja, która powinna trafić do każdego odbiorcy w Polsce. Dlaczego? Ponieważ opowiada o trzech wielkich polskich artystach z niezwykłymi talentami.

Książka został wydana w celu uczczenia talentu trzech wielkich polskich artystów. Mowa tutaj o Andrzeju Heidrichu, Czesławie Słani oraz Czesław-SłaniaPiotrze Naszarkowskiemu. Wszyscy to światowej sławy artyści, których łączy tak niewiele i tak wiele zarazem. Wszyscy projektują – projektują małe formy graficzne. Mowa tutaj o znaczkach pocztowych, banknotach, sztychach czy ekslibrisach. Ich dzieła są znane i nieznane zarazem. Najciekawsze jest to, że mamy z nimi do czynienia na co dzień, zwykle o tym nie wiedząc. Pierwszy z naszych bohaterów to Andrzej Heidrich – jest on polskim grafikiem, ilustratorem książek, ale przede wszystkim autorem wielu projektów banknotów z czasów PRL oraz tych współczesnych. Tak jest banknoty, których używamy na co dzień są projektem tego wielkiego artysty. Zadziwiające jest to, iż nie używa on żadnych nowoczesnych technik, tylko lupy, cienkich pędzelków, farb oraz rylca z metalową blaszką. Człowiek o niezwykłym talencie, nieziemskiej cierpliwości i wrodzonej skromności. Prócz banknotów projektował również wiele znaczków pocztowych oraz dokumentów. Kolejny artysta to znany na całym świcie Czesław Słania. Ten zmarły w 2005 roku polski grawer oraz projektant znaczków i banknotów urodził się w Czeladzi w roku 1921. Większość część swojego życia zawodowego spędził w Szwecji. Wykonał ponad 1000 rytów znaczków pocztowych dla kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Jego małe dzieła zostały wydane w miliardowych nakładach. On sam został wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami wielu krajów. Był on jednym z nielicznych Polaków, którzy swoimi dziełami rozsławił się na cały świat.

Ostatnim bohaterem jest Piotr Naszarkowski. Rytownik, ilustrator, projektant znaczków pocztowych oraz banknotów. Ten najmłodszy z całej trójki artysta posiada równie wielki talent. W swojej karierze wygrawerował już ponad 100 znaczków pocztowych, a w 2005 roku jego znaczekAndrzej-Heidrich przedstawiający Gretę Garbo wygrał konkurs na Najpiękniejszy znaczek szwedzki. W tym samym roku zdobył również Grand Prix Europy za znaczek rytowany. Wydanie Moi wielcy artyści jest niejako wywiadem z każdym z panów. Znajdziemy tam wiele ciekawych anegdot z życia artystów oraz wiele pięknych ilustracji pokazujących dzieła tych wielkich Polaków. Książkę polecamy każdemu. Przyczyna jest prosta – są to artyści, których powinien znać każdy obywatel naszego pięknego kraju.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>