Norman Davies – Serce Europy

Norman Davies – Serce Europy

Norman Davies jest człowiekiem wiekiem wielu narodowości. Z pochodzenia jest Walijczykiem, posiada polskie oraz brytyjskie obywatelstwo. Przede wszystkim jednak jest autorem prac historycznych o Europie, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Norman-DaviesDavies jest autorem kilku pozycji związanych z Polską. Jedną z nich jest krótka historia Polski, a więc „Serce Europy”. Obok Bożego Igrzyska stanowi niemalże arcydzieło opisujące dzieje państwa polskiego. W jednym z fragmentów pierwszego rozdziału książki Serce Europy Norman Davies pisze: „Niewiele jest chyba na świecie państwa, w których system rządzenia byłby tak bardzo pozbawiony powszechnego szacunku, jak to miało miejsce w Polsce”. Jest to zdanie nawiązujące do ruchu Solidarności, który był potwierdzeniem, iż nikt już w Polsce nie chce słyszeć o reżimie komunistycznym. Autor przedstawia nam historię Polskie zaczynając od współczesności a kończąc na wydarzeniach odleglejszych. W ten sposób pokazuje nam, iż nie trzyma się utartych schematów, gdzie każda książka historyczna musi zaczynać się od najdawniejszych wydarzeń. Davies ukazuje Polskę jako państwo środka Europy, kraj który miał ogromny wpływ na jej losy. Kraj, który przez ponad sto lat zniknął z mapy starego kontynentu, by w końcu odrodzić się jak feniks z popiołów. Kraj, który nie miał wcale najlepszego startu, a za czasów dynastii Jagiellonów stał się potęgą militarną oraz gospodarczą. Auto w każdym z okresów stara się przybliżyć czytelnikowi najważniejsze wydarzenia z danego okresu. Pierwsza części książki opisuje działania powojenne do zakończenia stanu wojennego. W tym miejscu Davies próbuje zrozumieć czemu władze komunistyczne tak bardzo bały się samodzielności zwykłego obywatela, kościoła oraz Solidarności.

AM Eiropas vestureKolejne rozdziały opisują wydarzenia wcześniejsze. Znajdziemy tam informacje o II wojnie światowej, kampanii wrześniowej, o wyzwoleniu przez naszych wschodnich sąsiadów, który prócz „wolności” przynieśli już gotowy pomysł na funkcjonowanie państwa polskiego. Oczywiście nic nie związanego z ideami demokratycznymi i wolnościowymi. Następnie autor skupia się na latach międzywojennych, roli Piłsudskiego w historii Polski, czasach demokracji oraz już nie do końca demokratycznych rządów sanacji. Dalej znajdziemy informacje o zaborach oraz wydarzeniach przed nimi, o przyczynach upadku I Rzeczpospolitej oraz próbach wskrzeszenia państwa w XIX wieku. Na samym końcu autor ponownie wraca do wieku XX, przedstawiając ówczesne główne wydarzenia polityczne, których skutkiem był upadek komunizmu i ponowne przywrócenie upragnionej demokracji. Norman Davies ukazuje nasz kraj jako państwo, które przez dziesiątki lat było potęgą, potęgą, która nie do końca pasował jej sąsiadom – Rosji, Austrii, Prusom, Turcji oraz Szwecji. Do XVIII wieku ta potęga decydowała o losach Europy, jednak została zniszczona. Mimo to polski naród dalej walczył o wolność, którą w końcu miał odzyskać. Książka jest skierowana nie tylko do fanatyków historii, jest ona krótką, acz treściwą analizą najważniejszych wydarzeń, które miały wpływ na dzieje naszego kraju.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>