Ogień i krew – George R.R. Martin

Ogień i krew – George R.R. Martin

George R.R. Martin jest autorem rozpoznawalnym na całym świecie. Kiedy ogłosił, że stworzy kronikę dynastii Targatyenów wielu nie mogło się doczekać realizacji tego pomysłu. Właśnie dzieło zostało ukończone i można je nabyć w księgarniach. Czy książka będzie dobra i wciągnie miliony fanów w świat fantasy? Zobaczmy.

ogień-i-krewOgień i krew trafiła do księgarni w Polsce. Dzięki temu dziełu możemy zaznajomić się ze stoma pierwszymi latami panowania jeźdźców smoków licząc od przybycia Aegona Zdobywcy oraz jego dwóch sióstr do momentu końca panowania Viserysa I. Autor skupia się w głównej mierze na losach rodu Targatyenów. W głównej mierze poznajemy historię trzech władców. Wspomnianego już Aegona I, Maegora I oraz panującego najdłużej Jaehaerysia I. Są to niezwykle ważne postaci dla całego Westeros rządzonego przez ród Targatyenów. Fani Gry o tron nie będą jednak zawiedzeni. W trakcie książki Martin ujawnia również poczynania członków rodów Starków, Baratheonów czy Lannisterów. Kronika stworzona przez Martina nie jest idealnie chronologiczna, ponieważ autor niekiedy wyprzedza fakty. Jednak takie działanie wskazuje tylko, jak Martin szanuje stworzony przez siebie świat wypełniając pewne luki jednak nie zdradzając zbyt wielu tajemnic.

Martin-GeorgeWczytując się jednak w kronikę można by stwierdzić, iż jest ona lepiej napisana niż same powieści Martina. Mają one to do siebie, że pisane są dość chaotycznie i niezwykle ciężko. Wątki i motywy są dość mocno powtarzalne co jest dość absurdalne. W kronice Martin świetnie się odnajduje. Można się przyczepić do tego, że np. ilość imion i nazwisk jest przytłaczająca, ale jeżeli patrzymy na te dzieło jak na kronikę to w sumie wydaje się to jasne i zrozumiałe. Kronika jest warta przeczytania, zwłaszcza dla fanów Gry o tron oraz generalnie twórczości Georgea R.R. Martina. Czyta się ją dość trudno, jak to kroniki, jednak wiele wyjaśnia i ukazuje lepsze spojrzenie na działania niektórych bohaterów w głównej powieści autora. Szczerze polecamy Ogień i krew i czekamy na dalsze części z niecierpliwością.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>