Orły Imperium – Simon Scarrow

Orły Imperium – Simon Scarrow

Orły Imperium to cykl kilkunastu już książek autorstwa brytyjskiego pisarza, nauczyciela i historyka – Simona Scarrowa. Jest to niesamowita opowieść przygodowa o dwóch legionistach – Macro oraz Katonie, osadzona w pierwszych latach nowej ery. Scarrow w genialny sposób oddaje ducha tamtych czasów. Cykl polecany nie tylko dla fanów literatury przygodowej, ale również historycznej.
Książki z tego cyklu są uważane za jedne z najlepiej napisanych w ciągu ostatnich dwudziestu lat, jeżeli patrzymy na literaturę przygodowo-historyczną. Orły Imperium (ang. Under The Eagle) to pierwszy tom rozpoczynający całą historię. Skupia się ona na dwóch protagonistach, Simon Sccarowrzymskich wojownikach – Kwintus Licyniusz Katon oraz Lucjusz Korneliusz Macro.
Macro jest weteranem w stopniu centuriona, z niemal szesnastoletnim stażem w służbie Imperium Rzymskiemu. Jest on uosobieniem dobrego żołnierza, niezrównany w walce, nie kwestionującym rozkazów swoich przełożonych. Stopień centuriona zdobył niezłomnością, wytrwałością, posłuszeństwem oraz walecznością – nie otrzymał go z pobudek politycznych czy swego pochodzenia. Katon to syn wyzwolonego niewolnika, który służył bezpośrednio na dworze Klaudiusza. Jako syn niewolnika sam był niewolnikiem, ale otrzymał szanse na wyswobodzenie dzięki zasługom swojego ojca. Został wysłany do Drugiego Legionu by zostać żołnierzem. Z listu polecającego wynikało, iż ma otrzymać stopień centuriona, ale dowódca legionu daje mu szansę wykazania się jako option (zastępca centuriona) – mimo sprzeciwów Katona. Na dworze cesarskim może można dostawać stopnie wojskowe za nic, ale wśród żołnierzy najpierw trzeba się wykazać – nie ma nic za darmo. Katon odczuje to na własnej skórze. Przyzwyczajony do życia w luksusie (mimo, że był niewolnikiem), wykształcony, nie będzie miał łatwo. Szykanowany przez innych oficerów (w tym przez Macro), nieszanowany przez podwładnych szybko pokaże, że jest zdeterminowany i mimo niskiego wieku (poznajemy go gdy ma dopiero siedemnaście wiosen) wiele wart.
Mamy rok 42 n.e., znajdujemy się na granicy z Germanią a w powietrzu wisi widmo kolejnej wielkiej kampanii – tym razem będzie do odległa Brytania. Obaj bohaterowie znajdą się środku spisku, który może zagrozić życiu cesarza. Scarrow jest niezrównany w przedstawieniu brutalnego świata jakim było ówczesne imperium. Akcja jest szybka, wartka z ogromnym naciskiem na autentyczność.
W książce znajdziemy idealne odwzorowanie rzymskiego legionu z pełną strukturą ówczesnego wojska. Jest to literatura dla każdego faceta, z powiescmęskim punktem widzenia. Ludzie giną na każdym korku, śmierć jest wszechobecna – zabiera nie tylko „anonimowe” osoby, sięga ona również po najbliższych przyjaciół naszych dwóch bohaterów. Mimo typowo męskiej literatury znajdziemy tutaj również wątek miłosny, który dla wielu czytelników może i jest zbędny, ale moim zdaniem jest niezmiernie realny i dodaje książce autentyczności. Książka jest wciągająca, czyta się ją jednym tchem. Polecam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>