Robert Rient – Duchy Jeremiego

Robert Rient – Duchy Jeremiego

Robert Rient to dziennikarz, ale przede wszystkim świetny pisarz. W swoim portfolio posiada już reportaże oraz powieść. Kolejnym jego dziełem jest książka „Duchy Jeremiego”, która zaciekawiła mnie i możliwe, że zaciekawi również Ciebie drogi czytelniku.

książkaOmawiana pozycja była dość mocno reklamowana. Wiele pozytywnych opinii przeczytałem przed sięgnięciem po książkę dlatego też moje nastawienie było dość pozytywne. Przechodząc jednak do samej treści. Jeremi jest głównym bohaterem. Poznajemy tego dwunastoletniego chłopca w niezbyt optymistycznych dla niego warunkach. Mieszka sam z matką, która niestety jest ciężko chora – jak się później okazuje jest to nowotwór złośliwy. W związku z chorobą nie może ona pracować, a to niestety wiąże się z brakiem funduszy. Nie stać jej na życie w mieście dlatego podejmuje decyzje o przeprowadzce na wieś do swojego ojca. Młody Jeremi nie zgadza się z takim stanem rzeczy, w szczególności że uważa dzidka za dziwaka. Jego życie ma się zmienić zbyt mocno w jego opinii. Będzie musiał dojeżdżać pociągiem ponad godzinę codziennie do szkoły, a na dodatek w mieście zostaje jego najlepszy przyjaciel August. Jeremi uważa, że powodem przeprowadzki nie jest choroba matki, tylko brak pieniędzy dlatego też postanawia wziąć sprawy we własne ręce i zarobić na wynajem mieszkania mieście. Jak najlepiej zarobić pieniądze i to jeszcze w jak najkrótszym czasie? Niestety Jeremi kontaktuje się ze starszym bratem swojego przyjaciela Augusta i zaczyna rozprowadzać narkotyki. Dodatkowo kiepsko się uczy, sprawia trudności wychowawcze i staje się realne to, iż nie zda do kolejnej klasy. Reint w bardzo charakterystyczny dla siebie sposób opisał w swojej powieści wiele niezwykle wyrazistych postaci, dotykając jednocześnie wiele trudnych i bolesnych tematów.

książkiKsiążka jest powieścią o dojzewaniu, o odkrywaniu samego siebie oraz związanej z tym przeszłości. Reint w doskonały sposób opisuje różne spojrzenia na śmierć oraz związane z tym cierpienie. Jedni nie mogą sobie wyobrazić, iż po śmierci będzie koniec – nie chcą się z tym pogodzić, jest to dla nich rzecz niewyobrażalna. Z drugiej strony inni są ze śmiercią niejako pogodzeni, z jej nieuchronnością. Reint dotyka również dość wrażliwego tabu, a więc wiary. Stawia niejako pytania o to czy wiara istnieje, czy wierzymy w konkretne rzeczy lub ludzi, czy może boga. Jak tak to jakiego? Czy wiara jest potrzebna człowiekowi czy nie jest już tylko pewnego rodzaju sloganem? Czy nie przypominamy sobie o naszej wierze dopiero w końcówce życia, gdy jesteśmy już bezradni? Jeremi mimo, iż jest jeszcze dzieckiem musi na te pytania odpowiedzieć, a sam jest bardzo, ale to bardzo wrażliwym chłopcem. Rzeczywistość go przytłacza, nie potrafi sobie z nią poradzić. Nawiedzają go duchy.. Czy pomogą mu, czy może zaszkodzą? Tego nie zdradzę. Po książkę Reinta trzeba sięgnąć i samemu odkryć dalszy ciąg opowieści. Powieść jest niezwykła, historia jest poruszająca i bardzo na czasie. Po przeczytaniu książki sami zaczniemy się zastanawiać w jakim miejscu stoimy, czym jest życie?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>