Tatuażysta z Auschwitz – Heather Morris

Tatuażysta z Auschwitz – Heather Morris

Czy miłość przezwycięży każdą przeszkodę? Czy miłość może przytaić się każdemu i w każdym miejscu? Okazuje się, że tak. Nawet w obozie zagłady. Dzisiaj przedstawiam książkę niezwykłą, książkę, która jest o tyle ciekawa, iż oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały swoje miejsce w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Heather-Morri-książkaAutorką tej niesamowitej powieści jest Heather Morris, która pochodzi z Nowej Zelandii, a na co dzień pracuje w Australii w dużym szpitalu publicznym w Melbourne. Heather przez wiele lat pisała scenariusze do sztuk teatralnych, aż pewnego dnia została przedstawiona starszej osobie, która podobno miała opowieść wartą przekazania. Tą osobą był Lale Sokolov, a dzień w którym oboje się spotkali zmienił ich życia nie do poznania. O czym opowiada powieść Tatuażysta z Auschwitz. Opowiada o młodym Słowaku pochodzenia żydowskiego, który w wieku dwudziestu sześciu lat trafił do najgorszego z możliwych obozów śmierci. Przekraczają bramę z napisem „Arbeit Macht Frei” poprzysiągł sobie, że zrobi wszystko by opuścić to straszne miejsce. Lale nie mógł zrozumieć jak to jest możliwe by jeden człowiek mógł robić tak straszne rzeczy innemu człowiekowi. Przebywając w obozowisku zachorował na tyfus. Umarłby gdyby nie pomoc jego współwięźniów. Właśnie w trakcie tej choroby poznał osobę, która zmieniła jego kartę na nieco lepszą. Tatuażysta Pepan wziął go do pracy jako asystenta. Życie Lalego się poprawiło, a on sam pomagał wielu osobom. Z czasem sam został głównym tatuażystom codziennie nadającym numery nowoprzybyłym więźniom. Pewnego dnia poznaje nowo przybył Gitę, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia . Mimo, iż codziennie walczy o własne życie, walczy z niesprawiedliwością i brutalnością obozowego życia, mimo tych wszystkich przeciwieństw udaje mu się wytrwać. Teraz troszczy się nie tylko o siebie, ale również o swoją ukochaną.

AuschwitzLale wykorzystując swoją pozycję otrzymuje więcej racji żywności oraz leków. Mimo to dalej ryzykuje próbując ratować życie innych. Powiedział on kiedyś, iż ratując jedno życie ratuje się świat. Te słowa pokazują jak wspaniałym człowiekiem był ten młody Słowak. Zakochani są świadkami niepotrzebnej śmierci oraz okrucieństw każdego dnia. Mimo to ich miłość jest prawdziwa i widać to w każdym wersie tej niecodziennej opowieści. Książka uczy pokory, jednak pokazuje również, iż miłość może przezwyciężyć wiele przeszkód. Lale zdecydował się na upublicznienie swoich wspomnień dopiero po śmierci swojej ukochanej. Samą książkę czyta się szybko, czego zasługą są krótkie rozdziały. Każdy kolejny jednak czyta się z jeszcze większym zaciekawieniem niż poprzedni. Takie historie zdarzają się bardzo rzadko, dlatego właśnie ta opowieść jest taka unikatowa. Autorka spisała się znakomicie przelewając opowieść Lalego na papier tym samym tworząc jedną z najlepszych książek gatunku. Szczerze polecam pozycję każdej osobie. Książka Tatuażysta z Auschwitz – Heather Morris jest wspaniała i niechybnie wrócę do niej jeszcze wielokrotnie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>