UCZENNICA MAGA

UCZENNICA MAGA

Uczennica Maga autostwa Trudi Canavan, jest prequelem trylogii Czarnego Maga uzupełnionej trzytomowym sequelem. Warto zacząć czytać całą wielotomową epopeję o magach autorstwa Trudi Canavan od Uczennicy Maga, gdyż stanowi ona doskonałe wprowadzenie czytelnika w świat stworzony przez autorkę i opisany kolejnych tomach. W świecie tym magia istnieje i ma duże znaczenie, jednakże nie każdy jest obdarzony talentem magicznym.

Canavan Trudi

Prequel opowiada o losach dziewczynki Tessi, córki wiejskiego uzdrowiciela, u której talent magiczny ujawnia się w dość dramatyczny sposób w momencie gdy usiłuje odeprzeć zaloty zagranicznego maga, który z towarzyską wizytą zjawił się o miejscowego maga – Mistra Dakona. Od tego momentu zmienia się życie głównej bohaterki. Przede wszystkim nad ujawnioną jej mocą trzeba zapanować, w czym pomaga Tessi Mistrz Dakon. Autorka bardzo obrazowo opisuje istotę magii i sposób w jaki można się nią posługiwać, tak że czytelnik może mieć nieodpartą pokusę, aby w sobie wyzwolić magiczne moce i nad nimi zapanować. Jakaż szkoda, że to literacka fikcja. Książka Uczennica Maga nie jest jednak cukierkową niczym wenezuelska telenowela opowieścią relacji Mistrza i uczennicy. Wybucha brutalna i niszczycielska wojna, w której bohaterka powieści odegra może nie pierwszoplanową, ale niebagatelną rolę. Prequel Uczennica Maga stanowi taki przedsmak do następnych opowieści tego świata, w tym Trylogii Maga, w których chlebem powszednim są międzynarodowe intrygi polityczne, dyplomatyczne. Wciągające są także przygody poszczególnych bohaterów tej wielowątkowej opowieści. Ciekawostką jest to, że czytelnik Trylogii Maga i późniejszych sequeli, po lekturze Uczennicy Maga ma pewną przewagę nad bohaterami, bo wie coś, czego bohaterowie nie wiedzą i z jednej strony bardzo potrzebują a z drugiej strony bardzo się tego obawiają. Mianowicie czytelnik w Uczennicy Maga pozna tajniki czegoś, co zwie się czarną magią. Uczennica Maga pozostawia pewien niedosyt, choć to wcale nie jest zarzutem, a raczej komplementem adresowanym do autorki. Niestety, nie poznamy dalszych losów bohaterów tej książki, gdyż kolejne tomy epopei autorstwa Trudi Canavan opisują dzieje tych samych miejsc kilkaset lat później i tylko mgliście i między wierszami zdarza się w nich nawiązanie do wydarzeń opisanych w prequelu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>